Október 9-én, szerdán a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem hallgatóinak kiállításmegnyitójával vette kezdetét a biennálé eseménysorozata Csíkszeredában, amelyet a 8. Székelyföldi Grafikai Biennálé megnyitója követett a Csíki Székely Múzeumban.
A Partiumi Keresztény Egyetem hallgatóinak Kereszteződések című kiállítását dr. Kányádi Iréne művészettörténész, a PKE adjunktusa nyitotta meg. Elmondta, hogy az egyetem diákjainak munkái már korábban is beválogatásra kerültek a biennálé anyagába. Ferencz S. Apor, a biennálé kurátora a nagyváradi egyetemmel való, több éves, szoros szakmai együttműködést és kapcsolatot emelte ki.
A tárlat betekintést kínál a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Képzőművészet Grafika BA és Vizuális Kommunikáció MA diákjainak munkáiba. A látogatók a Tervezőgrafika és Animáció szakirányos hallgatók munkáinak kereszteződését, párbeszédét tekinthetik meg, bemutatva az alap- és mesterképzés sokszínűségét.
„Amit itt láthat a közönség, azok a diákok diplomamunkáiból készült plakátok, valamint a munkák fotódokumentációi. Tematikailag három nagy csoportra osztottuk a kiállítás anyagát. A cím arra utal, hogy nem csak alkalmazott grafikai munkákat, hanem autonóm és kísérleti jellegű munkákat, tervezőgrafikai és mozgóképes munkákat egyaránt láthatunk. Ezáltal kereszteződnek az ötletek és a műfajok” – mondta dr. Kányádi Iréne.
A kiállító hallgatók: Antal Anita-Vivien, Bíró Borbála, Bone Arnold, Ercse Zsuzsanna, Fazakas Eszter, Gáspár Péter, Horváth-Kovács Panna, Janó János, Király Kata, Miclo Alexandra, Májai-Varga Villő, Oláh-Székely Rebeka, Pintér-Koroknai Viktória, Solymosi Ákos, Szabó Csilla-Fruzsina és Székely Anita. A kiállítás december 31-ig látogatható.
G8 megnyitó Csíkszeredában
A G8 megnyitójára 18:00 órától került sor, amelyet dr. Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Prof. dr. Erőss István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Ferencz S. Apor, a biennálé kurátora és Túros Eszter művészettörténész nyitottak meg.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja, Dolhai István ünnepi beszédében gratulált a szervezőknek a rendezvényhez, amely az elmúlt tizenhat évben nemzetközi színvonalas eseménnyé nőtte ki magát. Kiemelte, hogy a mai világban művészet szerepe fontosabb, mint valaha: „Ebben a bizonytalanságokban és feszültségekkel átszőtt korban a művészetnek megvan az az ereje, hogy valami lényegeset mondjon erről a világról… Ma tehát nemcsak azért vagyunk itt, hogy a vizuális művészetet ünnepeljük, hanem azért, hogy párbeszédet folytassunk a művekkel, és azokon keresztül önmagunkkal.”
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az egyensúly és az egyensúlytalanság kihívásairól, kereséséről beszélt, a biennálé tematikájának aktualitását emelte ki.
Prof. dr. Erőss István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, a biennálé egyik alapítója méltatta a rendezvényt, annak kezdeteiről, az esemény alakulásáról beszélt.
Ferencz S. Apor, a biennálé kurátora beszédében többek között a politikai megosztottságra, társadalmi egyenlőtlenségekre, a háborúkra, klímaváltozásra, természeti katasztrófákra hívta fel a figyelmet: „Az utóbbi években a világban zajló számos geopolitikai történés és ökológiai jelenség arra késztetett, hogy a kollektív jelen- és jövőképünket komolyabb vizsgálat alá helyezzük.”
Éppen ezért, a 8-ik Székelyföldi Grafikai Biennálé az egyensúly jelentőségének, illetve hiányának kérdéseire várt vizuális interpretációkat oly módon, hogy a művészi szándék az alkotói attitűd által a kép jellegének társadalmi szerepére fókuszáljon. A szervezők mindazon alkotók jelentkezését várták, akik a kortárs grafika eljárásainak megújító szándékával üzennek a jövőnek, az így létrehozott lehetséges válaszok által pedig a kritika tükrét tartják korunk társadalma elé.
„A Székelyföldi Grafikai Biennálé népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy egyre nagyobb a pályázó művészek száma, illetve az általuk benevezett művek szakmai színvonala. Így a rendezvény történelmében idén jelentkezett a legtöbb alkotó a pályázati felhívásunkra, 926 művész küldte el 2046 pályaművét a világ 68 országából. Külön öröm számunkra, hogy a több éves szakmai kapcsolatépítés eredményeként, a művészeti egyetemi hallgatók által benevezett munkák száma is jelentősen megugrott.” – emelte ki Ferencz S. Apor, a biennálé kurátora.
Túros Eszter művészettörténész hangsúlyozta, hogy a Csíki Székely Múzeum immár másodszor ad otthont a Székelyföldi Grafikai Biennálé eseményének, amely az évek során egyre rangosabbá és egy világszinten is számontartott, fontos szakmai színvonalú rendezvénnyé vált, ami itthoni viszonylatban előzmény nélküli jelenség. Mindez köszönhető annak, hogy a kortárs grafikai tendenciák bemutatására vállalkozó biennálé egyszerre ad szabad teret a tradicionális és a megújulás szándékával kísérletező grafikai eljárásoknak.
A csíkszeredai kiállításon a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt munkák tekinthetők meg 27 ország 111 alkotójának tolmácsolásában az egyensúly, illetve annak hiánya témakörében. A kiállítás december 31-ig látogatható.
Az esemény Kovászna, Hargita és Maros megyék tanácsai, valamint a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a Csíki Székely Múzeum, az Erdélyi Művészeti Központ Egyesület, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ és a Maros Megyei Múzeum közös szervezésében valósult meg.