Az esemény keretében négy kiállításmegnyitóra kerül sor
A 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé megnyitójára, díjátadó ünnepségére és kísérőrendezvényeire október 5. és 7. között kerül sor Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában.
2022. október 5-én 17:00 órától Mettrai Pongchomporn thaiföldi művész, a 6. Székelyföldi Grafikai Biennálé fődíjasa egyéni kiállításának megnyitójával veszi kezdetét a biennálé eseménysorozata Sepsiszentgyörgyön a Lábasházban. A kiállítást Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, művészettörténész nyitja meg. Szintén 5-én 19:00 órától A madár él / Baász Imre – tanútörténetek és a nyomtatás gondolata című kiállítás megnyitójára kerül sor a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben. A kiállítást Miklósi Dénes és Koter Vilmos képzőművészek, valamint a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér munkatársai rendezték.
Csütörtökön, október 6-án 17:00 órától a 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé hivatalos megnyitóján és díjátadó ünnepségén vehetnek részt az érdeklődők az Erdélyi Művészeti Központban. A kiállítást Ferencz S. Apor, a biennálé kurátora és dr. Kányádi Iréne, művészettörténész nyitják meg.
Pénteken Csíkszeredában folytatódik az eseménysorozat, október 7-én 17:00 órától a Csíki Székely Múzeumban a 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé anyagát bemutató kiállítás megnyitójára kerül sor, amelyet Ferencz S. Apor, a biennálé kurátora és Túros Eszter, művészettörténész nyitnak meg.
A Székelyföldi Grafikai Biennálé a grafikusi szakma jelentős nemzetközi fórumává vált, fontosságát az is igazolja, hogy idén 62 országból jelentkeztek műveikkel az alkotók. A tíz hetes jelentkezési időszak alatt közel 2000 pályamunka érkezett be összesen 844 alkotótól. A szakmai zsűri 303 alkotást válogatott be a biennálé kiállítási anyagába.
A G7 legfőbb célja a továbbiakban is, hogy fókuszba helyezze a kortárs grafikai törekvéseket, átfogó képet nyújtson a sokszorosító képalkotás jelenkori trendjeiről és fejlődéséről. 2022-ben, a jelen társadalmi helyzetre is reagálva, számottevően válaszoltak alkotásaikkal a művészek a biennálé idei Stratégiák című hívó szavára.
A G7 zsűrijét a szakma nemzetközileg elismert képviselői alkotják: Prof. dr. Bogdan Achimescu, a krakkói Művészeti Egyetem professzora, Prof. dr. Erőss István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Prof. dr. Adriana Lucaciu, a temesvári Nyugati Egyetem, Képzőművészeti Fakultásának professzora, dr. Pézman Andrea, a pozsonyi Képzőművészeti Egyetem Képgrafika Tanszékének adjunktusa, dr. Bordás Beáta, művészettörténész a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ vezetője, dr. Szurcsik József, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektorhelyettese, tanszékvezető docense és Ferencz S. Apor képzőművész, a biennálé kurátora. A zsűri az idén 12 díjat ítélt oda a legszínvonalasabb munkák alkotóinak.
Az esemény a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a Kovászna, Hargita és Maros Megyék Tanácsai, Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, az Erdélyi Művészeti Központ, Csíkszereda Városháza, a Csíki Székely Múzeum, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, a Maros Megyei Múzeum, a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér, valamint a Székely Nemzeti Múzeum közös szervezésében valósul meg.
A díjak támogatói:
A biennále fődíja – Kurkó Árpád; Nagy Pál-díj – Maros Megyei Tanács és Maros Megyei Múzeum; Nagy Imre-díj – Hargita Megye Tanács, Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ; Plugor Sándor-díj – Kovászna Megye Tanácsa, Kovászna Megyei Művelődési Központ; Baász Imre-díj – Romániai Képzőművészek Szövetségének Kovászna megyei fiókszervezete; Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának díja – Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, MVM Energy Románia; Magyar Képzőművészeti Egyetem díja – Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest; Eszterházy Károly Egyetem díja – Eszterházy Károly Egyetem, Vizuális Művészeti Intézete, Eger; Partium-díj a Partiumi Keresztény Egyetem részéről – Partiumi Keresztény Egyetem, Képzőművészet Tanszék, Nagyvárad; Pulzus Művésztelep díja – Pulzus Művésztelep, Székelyudvarhely; Gyergyószárhegyi Művésztelep díja – Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ; MAMŰ Társaság díja – MAMŰ Társaság Kulturális Egyesület, Budapest.
További részletek a biennálé hivatalos honlapján a www.gbiennial.ro honlapon, illetve a www.facebook.com/grafikaiszemle oldalon találhatók.