A G8 zsűrijének tagjai

Filep Norbert (RO)
képzőművész

1990-ben született Nagybányán. Felsőfokú tanulmányait a kolozsvári Művészeti és Formatervezési Egyetemen végezte 2015-ben, jelenleg ugyanitt doktorandusz hallgató grafika szakon.  Az utóbbi években alkotómunkája során különböző eljárásokat alkalmazott, melyek leginkább a rajzot állítják középpontba mint az absztrakcióra irányuló konceptuális megformálási módot. Akár vonalzóval húzott egyszerű vonalakat használ, akár a műszaki rajz alapjaiból átvett rácsokat vagy különböző művészeti katalógusokból vagy folyóiratokból kölcsönzött szövegeket, művészi nyelvezete egy egyszerű koncepcióra épül, amelyet maga a közlendő határoz meg. Arra törekszik, hogy az absztrakt új lehetőségeit fedezze fel, azáltal, hogy újra meghatározza az információ létrehozásának felhalmozáson és ismétlésen alapuló különböző folyamatait. Művei számos egyéni és csoportos kiállításon szerepeltek Bukarestben, Kolozsváron, Bruxellesben, Rotterdamban, Temesváron vagy Stockholmban. Alkotásai megtalálhatók magán- és közgyűjteményekben, köztük  a bukaresti Kortárs Művészeti Múzeumban (MNAC), a Modern Művészetek Múzeumában, az ING  – Bukarest gyűjteményében, a kolozsvári Transilvania Bank gyűjteményében. Kolozsváron él és alkot.

Prof. dr. Erőss István (HU)

Erőss István magyar képzőművész a Magyar Képzőművészeti Egyetem grafika szakán szerzett diplomát, de más intézményekben is tanult, köztük a Bécsi Képzőművészeti Akadémián, a Hágai Királyi Művészeti Akadémián és a Marseille-i Képzőművészeti Egyetemen. 2009-ben doktori címet szerzett Természetművészet című disszertációjával. Az egri Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének tanára, majd 2021. augusztusától a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora.
Számos szakmai tanulmányúton vett részt távoli országokban: ötször járt Afrikában és több mint negyven alkalommal volt Ázsiában meghívott képzőművészként, kiállítóként, előadó tanárként és különböző művészeti táborok és szimpóziumok előadójaként vagy kurátoraként. Kiállító művész és a SZEGMENS elnevezésű nemzetközi cserekiállítás szervezője, amely napjainkig kétszer kilenc, Magyarországon és ázsiai országokban megtartott eseménysorozatot foglal magába. Különböző műfajokban dolgozik, készít metszeteket, installációkat és szobrokat is.

Ciprian N. Isac (RO)
Graphic designer, Grafika Műhely
Kurátor Bucharest Graphic Days

1968-ban született Vajdahunyadon. A Bukaresti Művészeti Egyetemen diplomázott 2001-ben.  Az Atelierul de Grafică, București (Bukaresti Grafikai Műhely) társalapítója (2005). Könyvtervezésben és rendezvénytervezésben szakosodott tervező grafikus, szenvedélyesen érdeklődik a régiségek és az arhiválás iránt, blogot működtet és fénykép arhívumot. Különböző grafikai és grafikához köthető események kezdeményezője és létrehozója: nevéhez kiállítások, műhelyek, kiadványok kötődnek. Tizennégy évvel ezelőtt elindított egy projektet a kommunista időszak romániai grafikai életének kutatására: plakát, betű, logo, reklám. Ironikus címe “Grafika számítógép nélkül”, a projekt 4 könyvben valósult meg, amelyek az Atelierul de Grafică, București kiadójánál jelentek meg, egy könyv pedig a berlini Gestalten (Iron Curtains Graphics – Gestalten 2012)  kiadóval közösen került kiadásra – ezekről mind fontos feljegyzések készültek a világ szakmai kiadványaiban. Ugyanennek a kutatásnak a keretében indította el a GraphicFront.ro  internetes platformot, amelynek két fő iránya van: egy régi grafikákat tartalmazó képarchívuma a kommunizmus időszakából és egy blogja kulturális hírekkel.  2018-ban a Romániában jelentkező politikai elégedetlenség és a nagyszámú utcai tüntetések nyomán, kezdeményezi és elindítja a szociálpolitikai Roar Poster plakát projektet nemzetközi résztvevőkkel, amely 5 kiállításon valamint műhelyeken, beszélgetéseken keresztül valósul meg Bukarestben és 2 másik romániai városban. 2022-ben megalapítja és megvalósítja a legnagyobb grafikai fesztivált, Bucharest Graphic Days néven, mely egy három hétig tartó, kiállításokra, konferenciákra, workshopokra, művésztelepekre összpontosító eseménysorozat.

Ferencz S. Apor (RO)


1975-ben született képzőművész, tanulmányait a bukaresti Nemzeti Művészeti Egyetemen végezte 2001-ben. Több szakmai szervezetnek tagja, többek között a Romániai Képzőművészek Szövetségének (UAP), a budapesti MAMŰ Társaságnak és Caffart Képzőművészeti Egyesületnek. Alapítója és szerkesztője a Fórumtizenöt nevű online képzőművészeti fórumnak, és aktív szervezője számos helyi kiállításnak és szakmai rendezvénynek. Több elismerésben és alkotói támogatásban részesült, mint pl. Hollósy Simon ösztöndíj (2006), Communitas ösztöndíj (2003, 2010), Barcsay-díj (2011), Budapest Galéria ösztöndíja (2006, 2019), Magyar Művészeti Akadémia alkotói ösztöndíja (2021). 2017-től a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Grafikai Biennálé megbízott kurátora. Műveiben főként személyes létének problémáira a személyes emberi kapcsolati viszonyrendszerének és környezetének társadalmi kérdéseire keresi a választ, de munkáiban hangsúlyosan jelen van az emlékezés témaköre is. Mi az emlékezés és hogyan jeleníthető meg a művészetben, mik lehetnek magának az emlékezésnek a képi formái?  Művészetének tartalmi hátterében gyakran megtalálhatók társadalomkritikai elemek, de ugyanúgy helyet kap a humor és az ironikus hangvétel. Eszköztárában fontos szerephez jut a talált tárgy és beemeli a “provinciája” tárgyi kultúrájának egy-egy elemét is, ily módon hangsúlyozva a lokális, tradicionális értékek fontosságát. Különösen fontos számára a mű üzenete, az ábrázolhatóság és a mondanivaló kortárs formanyelven való megjelenítése.

Tolnay Imre DLA (HU)
képzőművész, egyetemi tanár – Széchenyi István Egyetemen, Győr (HU)

Győrben született 1968-ban. A Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán diplomázott 1992-ben, 1994-ben csereösztöndíjas a Hágai Királyi Akadémián. 1997-2000 között a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának doktori iskolájába jár. 2003-ban megszerzi doktori (DLA) fokozatát és 2013-ban habilitált doktori címet (PTE). 2009-ben a Római Magyar Akadémia kéthónapos ösztöndíjában részesül. 1991 óta szerepel a fontosabb hazai és külföldi kiállításokon, szimpóziumokon, a vizuális művészetek több műfajával foglalkozik (festészet, grafika, fotográfia, installáció) és évtizedek óta rendszeresen publikál írásokat a hazai szakmai folyóiratokban.
Eddig több mint 50 egyéni és mintegy kétszáz csoportos kiállításon szerepelt, képei a világ 21 országába jutottak el. Több díjat nyert, művei megtalálhatók több hazai és külföldi köz-és magángyűjteményben. Egyetemi tanár a győri Széchenyi István Egyetemen.

Dr. Bordás Beáta (RO)

Dr. Bordás Beáta művészettörténész 1986-ban született Sepsiszentgyörgyön. Tanulmányait Kolozsváron végezte a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, ahol 2013-ban szerezte meg a történelemtudományok doktora fokozatot. 2016-2021 között a Kolozsvári Művészeti Múzeum muzeológusa és kurátora, 2021 nyarától a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ vezetője. Kutatási területeia a 19–20. századi erdélyi képzőművészet  és a historizmus kori erdélyi építészet. Számos önálló kötete és tanulmánya jelent meg az erdély képzőművészetről  és épített örökségről. 

Gyenes Gábor (SK)
képzőművész, egyetemi adjunktus – Pozsonyi Képzőművészeti Főiskola, grafika tanszék (SK)

1984-ben született Kassán. A pozsonyi Képzőművészeti Egyetem grafika szakán diplomázott majd a besztercebányai Művészeti Akadémián végezte el a doktori iskolát. Jelenleg a pozsonyi Képzőművészeti Egyetem, grafika tanszékének adjunktusa, az IN SITU képzőművészeti csoport vezetője. Grafikával, helyspecifikus művészettel és könyvillusztrációval foglalkozik. A művészet számára egy olyan kommunikációs forma, amellyel dialógusokat generál, munkásságára jellemző a műfaji sokszínűség: a klasszikus grafikáktól a videóig, a könyvillusztrációtól a bioartig. Művei gondolatisága olyan koncepciókra épülnek, amelyeknek visszatérő témái az ember és környezetének viszonya, illetve a tudományos vizsgálódási fókusz. Ugyanakkor illusztrációi a rajzra, a terekkel való játékokra és a meglepő nézőpontokra épülnek.

Posted in Uncategorized.